ویژگی های پی وی سی

زمان مورد نیاز برای مطالعه تقریبی: 6 دقیقه
ویژگی های پی وی سی

ویژگی های پی وی  سی: در این مقاله از پیوال همراه شما هستیم با توضیح ویژگی های ورق های پی وی سی و نکاتی که در هنگام خرید پی وی سی باید به آنها توجه داشته باشیم. اگر شما تولید کننده ای هستید که میخواهید بدانید از کجا و به چه صورت میتوان  ورق های پی وی سی با کیفیت تهیه کرد در ادامه با ما همراه باشید.

پیوال تولیدکننده و عرضه کننده انواع ورق های پی وی سی با ارسال به تمام نقاط ایران.

ویژگی های پی وی سی: پی وی سی (پلاستیک شده) سختی کمتری دارد. دارای قدرت ضربه بالایی است؛ اکسترود یا قالب گیری آسان تر است. مقاومت دمایی پایین تری دارد؛ در برابر مواد شیمیایی مقاومت کمتری دارد و معمولاً استحکام کششی نهایی کمتری دارد. تنوع از ترکیب به ترکیب در  پی وی سی پلاستیکی بیشتر از pvc-u  می باشد.

ویژگی های پی وی سی چیست؟

برخی از مهم ترین ویژگی های پی وی سی عبارتند از:

ورق پی وی سی

 • قیمت نسبتا پایین
 • مقاومت بالا در برابر تخریب محیطی
 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی و قلیایی
 • سختی بالا
 • مقاومت کششی فوق العاده

شکل های پایه و عملکردهای پلی وینیل کلراید (پی وی سی):

پی وی سی به دو شکل کلی تولید می شود:

پلیمر صلب یا غیر پلاستیک (RPVC/UPVC) و دومین شکل آن یک پلاستیک انعطاف پذیر است.

پی وی سی در شکل پایه ی خود، با ساختار سفت و در عین حال شکننده ی آن مشخص می شود. در حالی که نسخه پلاستیکی کاربردهای مختلفی در صنایع مختلف دارد. نسخه سفت و سخت پی وی سی نیز سهم خود را دارد. صنایعی مانند لوله کشی، فاضلاب و کشاورزی می توانند از پی وی سی سفت و سخت در بسیاری از عملکردها استفاده کنند.

مطلب پیشنهادی: مزایا و معایب دیوارپوش

پی وی سی انعطاف ‌پذیر

ویژگی های پی وی سی

پی وی سی انعطاف ‌پذیر، پلاستیک ‌شده یا معمولی به دلیل افزودن نرم‌ کننده‌هایی مانند فتالات‌ها (مانند دی ‌زونونیل فتالات یا DINP) نسبت به uPVC، نرم‌ تر و انعطاف ‌پذیرتر است.

پی وی سی انعطاف پذیر معمولاً در ساخت و ساز به عنوان عایق روی سیم های برق یا در کف خانه ها، بیمارستان ها، مدارس و سایر مناطقی که محیط استریل در اولویت است استفاده می شود. در برخی موارد، PVC می تواند به عنوان یک جایگزین موثر برای لاستیک عمل کند. پی وی سی سفت و سخت همچنین در ساخت و ساز به عنوان لوله ای برای لوله کشی و سایدینگ استفاده می شود که معمولاً در خارج از ایران با اصطلاح “وینیل” از آن یاد می شود. لوله ی پی وی سی اغلب با “برنامه” خود (به عنوان مثال، جدول 40 یا جدول 80) نامیده می شود.

تفاوت های قابل توجه بین برنامه ها شامل مواردی مانند ضخامت دیوار، درجه فشار و رنگ است.

برای اطلاع از اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

ویژگی های پی وی سی پلی وینیل کلراید (PVC) چیست؟

پلی وینیل کلراید

برخی از مهمترین خواص پلی وینیل کلراید (PVC) عبارتند از:

چگالی: PVC  در مقایسه با اکثر پلاستیک ها بسیار متراکم است (وزن مخصوص حدود 1.4)

اقتصاد: PVC به راحتی در دسترس و ارزان می باشد.

سختی: پی وی سی سفت و سخت از نظر سختی و دوام رتبه خوبی دارد.

استحکام: پی وی سی سخت دارای استحکام کششی عالی است.

مطلب پیشنهادی: پی وی سی ماربل شیت

پلی وینیل کلراید

پلی وینیل کلراید یک ماده “ترموپلاستیک” (در مقابل “ترموست”) است که به نحوه ی واکنش پلاستیک به گرما مربوط می شود. مواد ترموپلاستیک در نقطه ذوب خود به مایع تبدیل می شوند (محدوده ای برای PVC بین 100 درجه سانتیگراد بسیار پایین و مقادیر بالاتر مانند 260 درجه سانتیگراد بسته به مواد افزودنی). یک ویژگی مفید اولیه در مورد ترموپلاستیک ها این است که می توان آنها را تا نقطه ذوب خود گرم کرد، سرد کرد و مجدداً بدون تخریب قابل توجه دوباره گرم کرد. به جای سوزاندن، ترموپلاستیک هایی مانند مایع پلی پروپیلن به آنها اجازه می دهد تا به راحتی قالب گیری شوند و سپس بازیافت شوند. در مقابل، پلاستیک های ترموست را فقط یک بار می توان گرم کرد (معمولاً در طی فرآیند قالب گیری تزریقی). اولین گرمایش باعث می شود که مواد ترموست (شبیه اپوکسی 2 قسمتی) گیر کنند و در نتیجه یک تغییر شیمیایی ایجاد شود که قابل برگشت نیست. اگر بخواهید برای بار دوم یک پلاستیک گرماسخت را تا دمای بالا گرم کنید، فقط می سوزد. این ویژگی باعث می شود که مواد ترموست گزینه ی ضعیفی برای بازیافت باشند.

چرا پلی وینیل کلراید (PVC) اغلب استفاده می شود؟

چرا پلی وینیل کلراید؟

پی وی سی کاربردها و مزایای گسترده ای را در صنایع مختلف در هر دو شکل سخت و انعطاف پذیر ارائه می دهد. به طور خاص، پی وی سی سفت و سخت دارای چگالی بالایی برای پلاستیک است که آن را بسیار سخت و به طور کلی بسیار قوی می کند. همچنین به راحتی در دسترس و مقرون به صرفه است، که در ترکیب با ویژگی های طولانی مدت اکثر پلاستیک ها، آن را به انتخابی آسان برای بسیاری از کاربردهای صنعتی مانند ساخت و ساز تبدیل می کند.

پی وی سی ماهیتی بسیار بادوام و سبک وزن دارد که آن را به ماده ای جذاب برای ساخت و ساز، لوله کشی و سایر کاربردهای صنعتی تبدیل می کند. علاوه بر این، محتوای کلر بالای آن باعث می شود این ماده در برابر آتش مقاوم باشد، که دلیل دیگری برای محبوبیت آن در صنایع مختلف است.

این تایپ مواد ترکیبی دارای ویژگی های بسیار زیادی است که میتوان به عنوان دیوارپوش بیمارستانی و یا دیوارپوش اداری استفاده کرد.

محصولات دیگر:

پی وی سی 16 میل

پی وی سی 12 میل

پی وی سی 10 میل

پی وی سی 8 میل

پی وی سی 7 میل

پی وی سی 3 میل

 

آیا پی وی سی سمی است؟

پی وی سی در هنگام سوختن می تواند خطری برای سلامتی ایجاد کند زیرا بخار هیدروژن کلرید (HCl) منتشر می کند. در کاربردهایی که احتمال آتش سوزی زیاد است، گاهی اوقات عایق سیم برق بدون PVC ترجیح داده می شود. همچنین هنگام ذوب مواد (مانند نمونه سازی و فرآیندهای ساخت مانند چاپ سه بعدی، ماشین کاری CNC و قالب گیری تزریقی) می توان دود منتشر کرد. توصیه می‌کنیم به برگه‌های اطلاعات ایمنی مواد (MSDS) برای گازهای هیدروکربنی کلردار مختلف مانند کلروبنزن نگاهی بیندازید و در مورد فرآیند تولید با یک سازنده حرفه ‌ای صحبت کنید.

مزایای پلی وینیل کلراید (پی وی سی) چیست؟

پی وی سی مجموعه ای از مزایای حیاتی را در اختیار صنایع قرار می دهد که جایگاه آن را به عنوان یکی از محبوب ترین و پرمصرف ترین پلاستیک های موجود در بازار تثبیت کرده است.

این مزایا عبارتند از:

 • پلی وینیل کلراید به راحتی در دسترس و نسبتاً ارزان است.
 • پلی وینیل کلراید بسیار متراکم است و بنابراین بسیار سخت است و در برابر تغییر شکل ضربه به خوبی نسبت به پلاستیک های دیگر مقاومت می کند.
 • پلی وینیل کلراید استحکام کششی فوق العاده ای دارد.
 • پلی وینیل کلراید در برابر مواد شیمیایی و قلیایی بسیار مقاوم است.
 • مزایای پی وی سی به استحکام جایگاه خود به عنوان یکی از پرمصرف ترین پلاستیک ها در سراسر جهان کمک کرد. با این حال، حتی اگر موثر و محبوب است، شما باید برخی از عوامل را در هنگام استفاده از مواد در نظر بگیرید.

مطلب پیشنهادی: پی وی سی ماربل شیت

ویژگی های بد پلی وینیل کلراید چیست؟

در حالی که پی وی سی دارای مزایای زیادی است که آن را به ماده ای مطلوب برای کار تبدیل می کند، دلایلی وجود دارد که باید احتیاط کرد.

معایبی که هنگام استفاده از پی وی سی باید در نظر بگیرید عبارتند از:

 • پلی وینیل کلراید پایداری حرارتی بسیار ضعیفی دارد. به همین دلیل، مواد افزودنی که مواد را در دماهای بالاتر تثبیت می کنند، معمولاً در طول تولید به مواد اضافه می شوند.
 • پلی وینیل کلراید در صورت ذوب شدن یا در معرض آتش سوزی بخارات سمی از خود ساطع می کند.

اگرچه کاستی هایی وجود دارد، اما پلی وینیل کلراید به طور کلی یک ماده عالی است. این دارای ترکیبی منحصر به فرد از کیفیت است که آن را به ویژه برای تجارت ساخت و ساز مفید می کند. با توجه و در نظر گرفتن کاستی‌های مطالب، می‌توانید انتخاب کنید تا بتوانید به طور مفید از مطالب این مقاله در پروژه‌های خود استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

با افتخار تمام تلاش خود را کرده ایم تا بهترین محصولات را با مناسب ترین قیمت به دست شما برسانیم. پیوال با شعار:

مشاوره

قبل از انتخاب و خرید دیوراپوش کنار شما هستیم تا تمام جوانب را برسی کنیم و کمک کنیم تا شما بهترین انتخاب را داشته باشید

خرید

ما سعی میکنیم تا همیشه تنوع محصولات خود را به حداکثر برسانیم تا شما در انتخاب کردن مشکلی نداشته باشید

نصب و اجرا

پس از مشاوره و خرید در مرحله نصب و اجرا نیز همراه شما هستیم

آماده خدمت رسانی به شما در تمام نقاط کشور می باشد.