سنگ مصنوعی

زمان مورد نیاز برای مطالعه تقریبی: 7 دقیقه
سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی یا سنگ مهندسی شده، مصالح ساختمانی است که از ترکیب موادی مانند سیمان، رزین، مواد معدنی، رنگدانه‌ها و سایر مواد افزودنی ساخته می‌شود. این سنگ‌ها جایگزینی مناسب برای سنگ‌های طبیعی هستند و مزایای زیادی نسبت به آنها دارند.

مواد تشکیل‌دهنده سنگ مصنوعی

مواد تشکیل‌دهنده سنگ مصنوعی بسته به نوع سنگ و کارخانه تولیدکننده آن متفاوت است. به طور کلی، مواد اولیه سنگ مصنوعی شامل موارد زیر است:

 • سیمان: سیمان ماده اصلی تشکیل‌دهنده سنگ مصنوعی است و به آن استحکام و دوام می‌بخشد.
 • رزین: رزین ماده اتصال‌دهنده مواد اولیه سنگ مصنوعی است و به آن مقاومت در برابر آب، مواد شیمیایی و سایش می‌دهد.
 • مواد معدنی: مواد معدنی مانند سنگ‌ریزه، خرده‌سنگ و خاک‌رس به سنگ مصنوعی وزن و استحکام می‌بخشند.
 • رنگدانه‌ها: رنگدانه‌ها به سنگ مصنوعی رنگ و طرح می‌دهند.
 • سایر مواد افزودنی: سایر مواد افزودنی مانند مواد ضدباکتری، ضدقارچ و ضدآفتاب به بهبود خواص سنگ مصنوعی کمک می‌کنند.

 

سنگ مصنوعی نامی برای محصولات مختلف مشابه سنگ می باشد که از قرن هجدهم میلادی به بعد تولید شده اند. موارد استفاده از سنگ های مصنوعی در صنعت هایی مانند مجسمه سازی، معماری، حصار و ریل، ساخت و ساز ساختمان، کارهای مهندسی عمران، دکوراسیون داخلی، و کاربردهای صنعتی مانند سنگ تراشی می باشد.

اولین نوع سنگ های مصنوعی، سنگ کود (لیتودیپیرا)، سرامیکی بود که توسط النور کود (در سال 1733-1821) تهیه شد و از سال 1769 تا 1833 تولید شد. در سال 1844، فردریک رانسوم یک سنگ سیلیسی ثبت شده ایجاد کرد که شامل ماسه و پودر بود (سنگ چخماق در محلول قلیایی). با حرارت دادن آن در یک دیگ بخار محصور در دمای بالا، ذرات سیلیسی به یکدیگر متصل می ‌شوند و می‌ توان آن‌ ها را قالب‌ گیری کرد و یا در صفحات فیلتر، گلدان‌ها، سنگ قبرها، کارهای معماری تزئینی، چرخ‌های سنباده و سنگ ‌های سنگ‌ سابی قالب ‌گیری کرد.

سنگ مصنوعی از چه چیزی ساخته شده است؟

سنگ مصنوعی که به آن سنگ ریخته گری نیز می گویند از سیمان، ماسه و سنگدانه های طبیعی مانند سنگ خرد شده ساخته می شود. می توان بافت های سطحی خاصی را برای سنگ های مصنوعی ایجاد کرد. گاهی اوقات برای رسیدن به رنگ خاصی از رنگدانه های خاصی استفاده می شود.

مخلوطی از سنگ مرمر یا پودر کوارتز، رزین و رنگدانه با استفاده از نوسان خلاء برای تشکیل بلوک ها ریخته می شود. سپس اسلب ها با برش، سنگ زنی و پرداخت تولید می شوند.

فرآیند ساخت سنگ مصنوعی از مواد اولیه سنگ مصنوعی به صورت مخلوط رزین، چسب و تونر ساخته می‌شود. در فرآیند ساخت سنگ مصنوعی را می‌توان با رنگ‌های مختلف ساخت تا محصولی با یشم رنگارنگ و براق مانند سنگ مرمر طبیعی ساخته شود.

انواع مختلف سنگ های مصنوعی عبارتند از:

1- بلوک های بتنی سیمانی ~ اینها از مخلوطی از سیمان، سنگدانه ریز، سنگدانه درشت و آب ساخته می شوند

2- سنگ اختراع رانسوم

3-  سنگ مرمر مصنوعی

4-  ترازو

5- کاشی موزاییک

6- سنگ بازسازی شده

7-  سنگ قیر

بعد از مدتی سنگ ویکتوریا، که شامل سه قسمت گرانیت مانتسورل ریز خرد شده به یکی از سیمان پرتلند است، به صورت مکانیکی مخلوط شده و در قالب ریخته می شود. پس از تنظیم، قالب ها شل می شوند و بلوک ها به مدت حدود دو هفته در محلول سیلیکات سودا قرار می گیرند تا سفت و سخت شوند. بسیاری از تولیدکنند گان آن را محصولی بسیار غیر متخلخل را تولید کردند که قادر به مقاومت در برابر هوای خورنده دریا و آلودگی هوای صنعتی و مسکونی بود.

سنگ مصنوعی بتن سیمانی

اکثر انواع  بعدی سنگ مصنوعی از بتن سیمانی ریز تشکیل شده اند که در قالب های چوبی یا آهنی قرار می گیرد. می توان آن ها را ارزان تر از سنگ طبیعی ساخت و به طور فراوان مورد استفاده قرار داد. در پروژه های مهندسی، این مزیت را داشت که حمل و نقل مواد فله و ریخته گری آنها در نزدیکی محل استفاده ارزانتر از حمل قطعات سنگ بسیار بزرگ بود.

سنگ ریخته گری مدرن یک واحد ساختمانی بتنی معماری است که برای شبیه سازی سنگ برش طبیعی ساخته شده و در کاربردهای بنایی واحد استفاده می شود. سنگ ریخته گری یک محصول بنایی است که به عنوان یک ویژگی معماری، تزئینات، تزئینات یا نمای ساختمان ها یا سازه های دیگر استفاده می شود. سنگ ریخته‌گری را می‌توان از سیمان‌های سفید و یا خاکستری، ماسه‌های ساخته شده یا طبیعی، سنگ‌های خرد شده با دقت انتخاب شده یا سنگ ‌ریزه‌ های طبیعی و رنگدانه‌ های رنگ ‌آمیزی معدنی برای دستیابی  به رنگ و ظاهر مورد نظر و در عین حال حفظ خواص فیزیکی بادوام که از اکثر سنگ‌های ساختمانی برش ‌خورده طبیعی بیشتر است، تهیه کرد. . سنگ ریخته گری جایگزینی عالی برای سنگ آهک برش طبیعی، سنگ قهوه ای، ماسه سنگ، سنگ آبی، گرانیت، تخته سنگ، سنگ مرجانی، تراورتن و سایر سنگ های ساختمانی طبیعی می باشد.

مطلب پیشنهادی: دیوارپوش سنگی و دیوارپوش های پی وی سی

همان طور که متوجه شدید سنگ مصنوعی انواع و کاربرد های متفاوتی دارد، مانند:

سنگ باج، بلوک بتنی، سنگ مرمر مصنوعی (سنگ مصنوعی پی وی سی)، سنگ قیر، سنگ ویکتوری، سنگ امپراتوری.

زمانی که نتوان سنگ طبیعی مقرون به صرفه و بادوام به دست آورد، از سنگ مصنوعی برای ساخت و ساز استفاده می شود. اکنون تعدادی از سنگ های مصنوعی مناسب برای ساخت و ساز و دکوراسیون داخلی را با هم بررسی می کنیم.

سنگ باج:

به آن سنگ شیمیایی نیز می گویند که مقاومت فشاری آن حداقل 32 مگاپاسکال است. سنگ باج از ترکیب سودا سیلیس با سیمان برای ایجاد کفپوش های فانتزی و زینتی تولید می شود.

بلوک بتنی:

از بلوک های بتنی برای ساخت پله ها، پنجره ها، طاقچه ها و پایه ها استفاده می شود.

سنگ مرمر مصنوعی (سنگ مصنوعی پی وی سی):

از سیمان و ماسه گچ ساخته می شود.

سنگ قیر:

از آغشته کردن گرانیت و دیوریت به قطران تصفیه شده تولید می شود. توابع سنگ قیر شامل ایجاد سایش، سر و صدا و سطح سنگ مقاوم در برابر گرد و غبار است.

سنگ ویکتوریا:

این قطعه گرانیتی است که سطح آن با غوطه ور کردن سنگ در سودا سیلیس به مدت دو ماه سخت می شود.

سنگ امپراطوری:

روشی که برای تولید سنگ مصنوعی امپراتوری استفاده می شود شامل شستشوی دقیق گرانیت ریز خرد شده، مخلوط کردن گرانیت با سیمان، ریخته گری مخلوط به شکل مطلوب و در نهایت پخت سنگ امپراتوری ریخته گری شده با بخار به مدت بیست و چهار ساعت است.

بیشترین استفاده ی سنگ مصنوعی در دکوراسیون داخلی، دیوارپوش های سنگ مصنوعی پی وی سی (پیوال) می باشد.

دیوارپوش های سنگ مصنوعی پیوال یک پیشرفت چشمگیر در صنعت دیوارپوش ها و دکوراسیون داخلی می باشد. دیوارپوش پیوال در طرح ها و رنگ های متنوع و متعددی در بازار ارائه می شوند. ورق های دیوارپوش پیوال دارای ویژگی های خاص و مهمی است که آن را بسیار محبوب کرده است. از ویژگی های دیوارپوش های پیوال می تانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • قیمت مناسب و مقرون به صره
 • تنوع در رنگ و طرح
 • ضد آب
 • خود خاموش شونده
 • آنتی باکتریال
 • مقاوم در برابر حرارت
 • مقاوم در شرایط جوی مختلف
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • ضد خش و ضربه
 • مقاوم در برابر ضربه و فشار
 • قابل شست و شو با انواع مواد شوینده ی شیمیایی و اسیدی
 •  وزن سبک
 • نصب سریع و آسان
 •  ثبات رنگ
 •  طول عمر بالا
 •  ضد حشره
 •  و …

دیوارپوش های پیوال

پی وی سی ماربل شیت

دیوارپوش های پیوال با ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود تغییر و تحول عظیمی در صنعت دکوراسیون داخلی و ایجاد نما های داخلی زیبا ایجاد کرده اند.

دیوارپوش های سنگ مصنوعی پیوال در ابعاد 1.22 در 2.44 و ضخامت 3.8 میل و به صورت سفارشی با ضخامت 2.5 میل تولید و ارائه می شوند.

وزن تقریبی ورق های سنگ مصنوعی پیوال در ضخامت 2.5 میل 19 کیلوگرم و در ضخامت 3.8 میل 27 کیلوگرم می باشد.

مطلب پیشنهادی: کاربرد های پیوال

این ورق ها از سه لایه تشکیل شده اند:

 • اولین لایه (لایه ی رویی):
 • Uv یا لایه ی بهبود دهنده می باشند.
 • دومین لایه (لایه ی میانی):
 • روکش یا لایه ی تزئینی دارای طرح سنگ می باشند.
 • سومین لایه (لایه ی زیرین):
 • لایه ی پایه، ضد آب و مقاوم در برابر شعله و حرارت.

دیوارپوش های سنگ مصنوعی پیوال به علت ویژگی های خاص خود مصارف مختلفی دارند.

از دیوارپوش های ما برای مراکز درمانی و بیمارستان ها، پارکینگ ها، فروشگاه ها و ساختمان های تجاری و مسکونی، سرویس بهداشتی و حمام، استخر و باشگاه های آبی، آشپزخانه و فضای بین کابینتی، راه پله ها، لابی، دور درب آسانسور، رستوران ها، هتل ها و … استفاده می شود.

اخیرا از پیوال برای ساخت بعضی از وسایل و حتی به عنوان روکش درب، بدنه ی مبل و میز و … نیز استفاده شده است.

مطلب پیشنهادی: دیوارپوش مشکی طرحدار

 

انواع سنگ های مصنوعی به شرح زیر است:

بلوک بتنی، سنگ باج، سنگ مرمر مصنوعی

سنگ مصنوعی چه مزایایی دارد؟

سنگ مصنوعی دارای مزایای رنگ روشن، پرداخت بالا، رنگ یکنواخت، مقاومت در برابر فشار و سایش، ساختار فشرده، قوی و بادوام، وزن مخصوص سبک، غیر جاذب، مقاومت در برابر فرسایش و هوا، تفاوت رنگ کم، رادیواکتیویته  کم و … است.

سنگ مرمر مصنوعی از چه ساخته شده است؟

مرمر مصنوعی که گریزان بودن فناوری را به تصویر می کشد، از نظر فعالیت های زمین شناسی با مرمر طبیعی متفاوت است. این یک ساخته دست بشر است که از بقایای سنگ مرمر کوچک، پودر سنگ، کوارتز، ماسه، کلفونی، پلاستیک، سیمان و چسب اکریلیک ساخته شده است که در یک نسبت از پیش تعیین شده مخلوط شده اند.

سنگ تزئینی چیست؟

این یک لیست جغرافیایی از سنگ های طبیعی است که برای اهداف تزئینی در ساخت و سازها و مجسمه های تاریخی تولید شده در کشورهای مختلف استفاده می شود.

سنگ کوارتز مصنوعی چیست؟

اگرچه نام “کوارتز” به یک ماده معدنی طبیعی اشاره دارد، کوارتز مهندسی شده (گاهی اوقات “سنگ مهندسی” نیز نامیده می شود) و یک محصول ساخته شده است، از ذرات کوارتز که با رزین، رنگدانه ها و سایر مواد به هم متصل شده اند، ساخته شده است.

مزیت آن این است که به راحتی مانند گرانیت یا تخته سنگ ترک نمی خورد. در برابر حرارت بسیار مقاوم است، بنابراین تابه داغ اثری از خود بر جای نمی گذارد. سطوح در برابر خراش و بریدگی مقاوم هستند، اگرچه همچنان توصیه می شود از تخته برش در بالای آنها استفاده کنید.

فواید سنگ طبیعی چیست؟

مزایای استفاده از یک محیط سنگ طبیعی در ساخت خانه یا برای بازسازی خانه داخلی/خارج بی پایان است.

بادوام سنگ طبیعی به دلیل دوام و توانایی خود در برابر آزمایش زمان شناخته شده است

1- دوستدار محیط زیست

2- بهداشتی

3- تطبیق پذیری و طراحی …

4- ساده در نگهداری

 آیا سنگ مرمر مصنوعی برای دکوراسیون داخلی مناسب است؟

نه تنها زیبا به نظر می رسد، بلکه فضایی تمیز و از نظر بصری جذاب در هر خانه ای ایجاد می کند. سنگ مرمر مصنوعی نه تنها برای میزهای آشپزخانه کار می کند، بلکه در تمام قسمت های آشپزخانه نیز به خوبی عمل می کند. سنگ مرمر مصنوعی علاوه بر دیوار ها و سقف نیز ایده خوبی برای جزایر آشپزخانه و آب پاش آشپزخانه است.